Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Past visitors

2022

  • Jen Baird (Birkbeck, University of London)
    10-11 February 2022
  • Anne Chen (Yale University)
    10-11 February 2022
  • Pearce Paul Creasman (ACOR)
    10-11 February 2022
  • Ryder Kouba (ACOR)
    10-11 February 2022
  • Anne Haslund Hansen (National Museum of Denmark)
    10-11 February 2022
  • Zena Kamash (Royal Holloway, University of London)
    10-11 February 2022
  • Miriam Kühn (Museum of Islamic Art)
    10-11 February 2022
  • Vinnie Nørskov (Museum of Antiquities, Aarhus University)
    10-11 February 2022
  • Marie Hélène Van De Ven (Museum of Antiquities, Aarhus University)
    10-11 February 2022
  • Andrew Shapland (Ashmolean Museum)
    10-11 February 2022
  • John Pouncett (Oxford University)
    10-11 February 2022
  • Christos Tsirogiannis (Aarhus University)
    10-11 February 2022
  • Ioulia Tzonou (American School of Classical Studies at Athens)
    10-11 February 2022
  • Catherine Keane (Ludwig-Maximilians-Universität Munich)
    10-11 February 2022
  • Fabian Sarga (Freie Universität Berlin)
    10-11 February 2022
  • Monika Rekowska (University of Warsaw)
    10-11 February 2022
  • Ahmed Shams (Durham University)
    10-11 February 2022
  • Julia Gearhart (Princeton University)
    10-11 February 2022
  • Claire Millington (KCL)
    10-11 February 2022
  • Poppy Grima (Durham University)
    10-11 February 2022
  • Christina Boettcher (MOVA)
    10-11 February 2022
  • Lisa Brody (Yale University Art Gallery)
    10-11 February 2022
  • Alexander Nagel (State University of New York)
    10-11 February 2022
  • Hanan Mullins (Lebanese University)
    10-11 February 2022
  • Leigh Leiberman (The Alexandria Archive Institute)
    10-11 February 2022
  • Sarah Kansa (The Alexandria Archive Institute)
    10-11 February 2022
  • Daphne Martin (University of Cambridge)
    10-11 February 2022
  • Matthew Ong (UC Berkeley)
    10-11 February 2022
  • Kelly McClinton (University of Oxford)
    10-11 February 2022
  • Alina Kozlovski (University of Sydney)
    10-11 February 2022
  • Christie Pavey (Royal Holloway, University of London)
    10-11 February 2022
  • Sandra Jacobs (Leo Baeck and King's Colleges)
    10-11 February 2022
  • Manar Hammad (Emeritus)
    10-11 February 2022
  • Felicity Crowe (British School at Athens)
    10-11 February 2022
  • Nurdan Atalan Çayırezmez (The British Institute at Ankara)
    10-11 February 2022
  • Serena Autiero (Ruhr University Bochum)
    10-11 February 2022
  • Jessie Pons (Ruhr-Universität Bochum)
    10-11 February 2022
  • Thirzá Amaral Berquó (Bar-Ilan University)
    10-11 February 2022
  • Ilaria Bucci (Birkbeck, University of London)
    10-11 February 2022
  • Ann Andersson (University of Copenhagen)
    10-11 February 2022
  • Lisa Fthenakis (National Museum of Asian Art, Smithsonian Institution)
    10-11 February 2022
  • Marte Zepernick (Badisches Landesmuseum)
    10-11 February 2022
  • Fiona Greenland (University of Virginia)
    10-11 February 2022
  • Radka Pallová (University of Cambridge)
    10-11 February 2022
  • Karla Graham (Historic England)
    10-11 February 2022
  • Ryan Murray (National Museum of Asian Art, Smithsonian Institution)
    10-11 February 2022
  • Penny Weinstein (Smithsonian Institution)
    10-11 February 2022
  • Anaa Somfai (Central European University)
    10-11 February 2022
  • Allison Kidd (College of Charleston)
    10-11 February 2022
  • Indu Prasad (Birkbeck, University of London)
    10-11 February 2022
  • Samanha Suppes (University of Chicago)
    10-11 February 2022
  • Amalia Kakissis (British School at Athens)
    10-11 February 2022
  • Raimond Rohlfs (Kings College)
    10-11 February 2022
  • Sebastion Marshall (University of Cambridge)
    10-11 February 2022
  • Nicolò Sabina (Sapienza Università di Roma)
    10-11 February 2022
  • Lucy Makinson (None)
    10-11 February 2022
  • Alessio Paonessa (Deutsches Archäologisches Institut)
    10-11 February 2022
  • Søren Handberg (University of Oslo)
    10-11 February 2022
  • Manar Hammad (Emeritus)
    10-11 February 2022
  • Sveta Matskevich (The Hebrew University of Jerusalem)
    10-11 February 2022
  • Judith Toms (Independent scholar)
    10-11 February 2022
  • Helen Malko (American Center of Research)
    10-11 February 2022
  • Jessica Holland (Council for British Research in the Levant)
    10-11 February 2022
  • Santha Mubaideen (Council for British Research in the Levant)
    10-11 February 2022
  • Jasmin Payne (University of Oxford)
    10-11 February 2022
  • Susan Abugrara (University of Durham)
    10-11 February 2022
  • Erika Cappelletto (Landesamt für Denkmalpflege)
    10-11 February 2022
  • Claire Heseltine (King's College)
    10-11 February 2022
  • Josef Bloomfield (University of Oxford)
    10-11 February 2022
  • Maria-Gabriella Micale (Freie Universität Berlin)
    10-11 February 2022
  • Hester Kamstra (University of Groningen)
    10-11 February 2022
  • Hiba Alkhalaf (King's College)
    10-11 February 2022
  • Erica Scarpa (Cultore della Materia)
    10-11 February 2022
  • Omar Scarone (Sapienza Università di Roma)
    10-11 February 2022
  • Nancy Antonellis (Brockton Public Schools)
    10-11 February 2022
  • Jon Frey (Michigan State University)
    10-11 February 2022
  • Lindsay Allen (King's College)
    10-11 February 2022
  • Jeff Kramer (University of Cincinnati)
    10-11 February 2022
  • Angela Brosco (Indipendent researcher)
    10-11 February 2022
  • Sofia Skaza (Education Ministery)
    10-11 February 2022
  • Stephanie Grimes (King's College)
    10-11 February 2022
  • Cristiano Moscatelli (Bochum University)
    10-11 February 2022
  • Wim Kemme (University of Leiden)
    20-22 April 2022
  • Femke Lippok (University of Leiden)
    20-22 April 2022
  • Richard Hodges (The American University of Rome)
    9-25 April 2022
  • Sara Eriksson (University of California, Berkeley)
    4 May 2022
  • Melania Gigante (Università degli Studi di Padova)
    4 May 2022
  • James M. Harland (Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn)
    4 May 2022
  • Sine Maria Vinther (Roskilde University)
    4 May 2022
  • Jamie Young (University of Glasgow)
    4 May 2022
  • Hiba Alkhalaf (King's College London) 
    13-14 June
  • Michel Al-Maqdissi (Louvre Museum)
    13-14 June 2022
  • Jen Baird (Birkbeck, University of London)
    13-15 June 2022
  • Juliette Desplat (The National Archives, UK)
    13-14 June 2022
  • Usama Gad (Ain Shams University)
    13-14 June 2022
  • Raphael Greenberg (Tel Aviv University)
    13-14 June 2022
  • Sarah Irving (Staffordshire University)
    13-14 June 2022
  • Zena Kamash (Royal Holloway, University of London)
    13-15 June 2022
  • Patrick Michel (Lausanne University)
    13-15 June 2022
  • Gertjan Plets (Utrecht University)
    13-14 June 2022
  • Isber Sabrine (Archaeology of Social Dynamics, Spanish National Research Council)
    13-14 June 2022
  • Rosie Bonté (Brepols Publishers)
    15-17 June 2022
  • Jakob Helmer (Independent graphic designer)
    16-17 June 2022
  • Augusta McMahon (University of Cambridge)
    27-28 June 2022
  • Ingolf Thuesen (University of Copenhagen)
    27-28 June 2022
  • Jack Hanson (University of Reading)
    27-28 June 2022
  • Jan Bemmann (Universität Bonn)
    27-28 June 2022
  • Jonathan Mark Kenoyer (University of Wisconsin-Madison)
    27-28 June 2022
  • Krzysztof Makowski Hanula (Pontificia Universidad Católica del Perú)
    27-28 June 2022
  • Li Min (UCLA)
    27-28 June 2022
  • Mark Lehner (University of Chicago)
    27-28 June 2022
  • Massimo Vidale (Università di Padova)
    27-28 June 2022
  • Miko Flohr (Leiden University)
    27-28 June 2022
  • Shadrek Chirikure (University of Oxford)
    27-28 June 2022
  • Stephanie Wynne-Jones (University of York)
    27-28 June 2022
  • Steffen Terp Laursen (Moesgaard Museum)
    27-28 June 2022
  • Tobias Richter (University of Copenhagen)
    27-28 June 2022
  • Tønnes Bekker-Nielsen (University of Southern Denmark)
    27-28 June 2022
  • John M. Marston (Boston University)
    30 June 2022
  • Olasunkanmi Habeeb Okunola (University of the Witwatersrand; United Nations University Institute for Environment and Human Security)
    30 June 2022
  • Federica Sulas (University of Cambridge)
    30 June 2022
  • Elena Xoplaki (Justus Liebig University Giessen)
    30 June - 1 July 2022
  • Heli Huhtamaa (Universität Bern)
    30 June - 1 July 2022

2021

  • Elizabeth Murphy (Florida State University)
    1 September 2020 - 16 June 2021
  • Christopher Hallett (University of California, Berkeley)
    29 September 2020-23 June 2021
  • Aggelos Mefsout (University of Crete)
    Lecture series, Spring 2021
  • Alice Clinch (Cornell University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Alice Tetstall (Swansea University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Alicia Jimenez (Duke University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Alison Cooley (Warwick)
    Lecture series, Spring 2021
  • Alison Pollard (University of Oxford)
    Lecture series, Spring 2021
  • Allison Kidd (Clemson University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Amalie Skovmøller (Københavns Universitet)
    Lecture series, Spring 2021
  • Amanda Claridge (Royal Holloway)
    Lecture series, Spring 2021
  • Andreas Neinhaus (Finanz und Wirtschaft)
    Lecture series, Spring 2021
  • Andrew Fox (University of Nottingham)
    Lecture series, Spring 2021
  • Andy Carr (Open University UK)
    Lecture series, Spring 2021
  • Anja Kloeckner (Goethe-University Frankfurt)
    Lecture series, Spring 2021
  • Anna Minor (Ny Carlsberg Glyptotek)
    Lecture series, Spring 2021
  • Annalisa Marzano (University of Reading)
    Lecture series, Spring 2021
  • Ashton Fancy (Princeton University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Asuman Lätzen-Lasar (Max Weber Centre, University of Erfurt)
    Lecture series, Spring 2021
  • Audrey Gouy (UCPH)
    Lecture series, Spring 2021
  • Barbara Borg (University of Exeter)
    Lecture series, Spring 2021
  • Barry Strauss (Cornell)
    Lecture series, Spring 2021
  • Ben Russell (University of Edinburgh)
    Lecture series, Spring 2021
  • Ben Salisbury (University of Birmingham)
    Lecture series, Spring 2021
  • Bert Smith (University of Oxford)
    Lecture series, Spring 2021
  • Blair Fowlkes Childs (None at present)
    Lecture series, Spring 2021
  • Brady Kiesling (ToposText.org)
    Lecture series, Spring 2021
  • Brian Martens (ASCSA)
    Lecture series, Spring 2021
  • Camilla Nielsen (Aarhus University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Casper Meyer (Bard Graduate Center)
    Lecture series, Spring 2021
  • Catherine Vanderpool (American School of Classical Studies at Athens)
    Lecture series, Spring 2021
  • Cecilie Broens (Ny Carlsberg Glyptotek)
    Lecture series, Spring 2021
  • Christiane Reitz (Universitaet Rostock)
    Lecture series, Spring 2021
  • Christina Nielsen (Aarhus University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Consuelo Martino (University of St. Andrews)
    Lecture series, Spring 2021
  • Crystal Rosenthal (The University of Texas at Austin)
    Lecture series, Spring 2021
  • Daniel Healey (Princeton University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Diana Spencer (University of Birmingham)
    Lecture series, Spring 2021
  • Dylan Rogers (University of Virginia)
    Lecture series, Spring 2021
  • Eeva-Maria Vittnen (None at present)
    Lecture series, Spring 2021
  • Eva Falaschi (Independent Scholar)
    Lecture series, Spring 2021
  • Ewen Bowie (Corpus Christi College)
    Lecture series, Spring 2021
  • Felipe Rojas (Brown University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Francesca D'Andrea (Scuola Normale Superiore, Pisa)
    Lecture series, Spring 2021
  • Gabriella Cirucci (University of Copenhagen)
    Lecture series, Spring 2021
    George Watson (Swansea University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Georgine Brabec (Northeastern Illinois University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Gino Canlas (University of Alberta)
    Lecture series, Spring 2021
  • Giulietta Guerini (Scuola Normale Superiore)
    Lecture series, Spring 2021
  • Glenn Most (Scuola Normale Superiore)
    Lecture series, Spring 2021
  • Henriette van Der Blom (University of Birmingham)
    Lecture series, Spring 2021
  • Hallie Meredith (Washington State University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Hannah Cornwell (University of Birmingham)
    Lecture series, Spring 2021
  • Helen Cheyne (Associazione Culturale Roma Sotterranea)
    Lecture series, Spring 2021
  • Helene Whittaker (University of  Gothenburg)
    Lecture series, Spring 2021
  • Hercules Van Wyk (University of Stellenbosch)
    Lecture series, Spring 2021
  • Inge Hansen (John Cabot University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Ingo Wickop (RTL News)
    Lecture series, Spring 2021
  • Jan Stubbe Østergaard (Ny Carlsberg Glyptotek)
    Lecture series, Spring 2021
  • Jane Fejfer (University of Copenhagen)
    Lecture series, Spring 2021
  • Jeffrey Collins (Bard Graduate Center)
    Lecture series, Spring 2021
  • Jen Baird (Birkbeck College, University of London)
    Lecture series, Spring 2021
  • Jeremy Punt (Stellenbosch University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Jerome Reavey Sr. (None at present)
    Lecture series, Spring 2021
  • Jessica Bartz (Humboldt-Universität zu Berlin)
    Lecture series, Spring 2021
  • John Muccigrosso (Drew Univeristy)
    Lecture series, Spring 2021
  • Johnathan Devogelaere (Aix-Marseille University)
    Spring 2021
  • Jorunn Økland (Norwegian Institute at Athens)
    Lecture series, Spring 2021
  • Julia Lenaghan (Oxford University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Juliette Delalande (Sorbonne-Université)
    Lecture series, Spring 2021
  • Katia Schörle (Aix Marseille University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Kearstin Jacobsen (University of Texas, Austin)
    Lecture series, Spring 2021
  • Kresimir Vukovic (LMU Munich)
    Lecture series, Spring 2021
  • Kristine Bülow (Københavns Universitet)
    Lecture series, Spring 2021
  • Laurel Bestock (Brown University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Lisa Anderson-Zhu (The Walters Art Museum)
    Lecture series, Spring 2021
  • Lucia Athanassaki (University of Crete)
    Lecture series, Spring 2021
  • Mads Heilskov (Calsberg Foundation)
    Lecture series, Spring 2021
  • Mads Vincent (Aarhus University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Marco Weppelmann (Freie Universität Berlin)
    Lecture series, Spring 2021
  • Maria Lloyd (University of Reading)
    Lecture series, Spring 2021
  • Marietta Horster (University of Mainz)
    Lecture series, Spring 2021
  • Marios Mylonas (University of Athens)
    Lecture series, Spring 2021
  • Mark Abbe (University of Georgia)
    Lecture series, Spring 2021
  • Mark McCahill (University of Glasgow)
    Lecture series, Spring 2021
  • Marlis Arnhold (University of Bonn)
    Lecture series, Spring 2021
  • Maurice Thurn (Universität Hamburg)
    Lecture series, Spring 2021
  • Mette Hoffgaard (Lund University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Mireia Lopez Bertran (Universitat de València)
    Lecture series, Spring 2021
  • Myrina Kalaitzi (National Hellenic Research Foundation)
    Lecture series, Spring 2021
  • Nathaniel Solley (University of Pennsylvania)
    Lecture series, Spring 2021
  • Nicola Barbagli (Scuola Normale Superiore)
    Lecture series, Spring 2021
  • Orit Barkat (Hebrew University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Paul Stanwick (New York University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Peter De Staebler (Pratt Institute)
    Lecture series, Spring 2021
  • Peter Hambro Mikkelsen (Moesgaard Museum)
    Lecture series, Spring 2021
  • Petra Hermankova (Aarhus University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Phoebe Lakin (Harvard University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Rachel Patt (Emory University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Rebecca Levitan (UC Berkeley)
    Lecture series, Spring 2021
  • Rhiannon Pare (Princeton University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Richard Gordon (Max Weber-Kolleg)
    Lecture series, Spring 2021
  • Richard Teverson (Fordham University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Robert Harding (UCL)
    Lecture series, Spring 2021
  • Roko Rumora (The University of Chicago)
    Lecture series, Spring 2021
  • Rolf Schneider (Ludwig Maximilians University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Sara Utvaag (Aarhus University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Sarah Beckmann (UCLA)
    Lecture series, Spring 2021
  • Sarah Sheard (University of Cambridge)
    Lecture series, Spring 2021
  • Savannah Marquardt (Yale University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Sheila Dillon (Duke University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Sinclair Bell (Northern Illinois University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Sofia Gunnarsdottir (Yale University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Sofie Heiberg Plovdrup (University of Copehagen)
    Lecture series, Spring 2021
  • Sophia De Medeiros (University of Oxford)
    Lecture series, Spring 2021
  • Stephanie Langin-Hooper (Southern Methodist University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Stephanie Pearson (humbodt-Universität zu Berlin)
    Sprin 2021
  • Susannah Roberts (University of Cambridge)
    Lecture series, Spring 2021
  • Suzan van De Velde (Leiden University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Tea Katunaric (UMAS)
    Lecture series, Spring 2021
  • Thomas Lassen (University of Copenhagen)
    Lecture series, Spring 2021
  • Timothy Adams (Loyola University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Torben Schandel (Retired)
    Lecture series, Spring 2021
  • Troels Myrup Kristensen (Aarhus University)
    Spring 2021
  • Valentina Matta (Aarhus University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Vanda Strachan (Oxford University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Vincenzo Timpano (Humbold Universität Berlin)
    Lecture series, Spring 2021
  • Vinnie Nørskov (Aarhus University)
    Lecture series, Spring 2021
  • Welmoed Out (Moesgaard Museum)
    Lecture series, Spring 2021
  • Will Wootton (King's College London)
    Lecture series, Spring 2021
  • Yuan Zhang (University of California, Berkeley)
    Lecture series, Spring 2021
  • Yuhsuan Chang (UCL)
    Lecture series, Spring 2021
  • Yusi Liu (Bryn Mawr College)
    Lecture series, Spring 2021
  • Zacharoula Petraki (University of Crete)
    Lecture series, Spring 2021
  • Eirini Kapogianni (University of Ioannina)
    12 April - 30 June 2021
  • Adam S. Green (McDonald Institute for Archaeological Research)
    28-30 June 2021
  • Eivind Heldaas Seland (University of Bergen)
    28-30 June 2021
  • Gary M. Feinman (Field Museum of Natural History, Chicago)
    28-30 June 2021
  • Hai Ashkenazi (Goethe-Universität Frankfurt am Main)
    28-30 June 2021
  • John W. Hanson (University of Reading)
    28-30 June 2021
  • Kevin S. Lee (University of Texas at Austin)
    28-30 June 2021
  • Kirstine Haase (Odense City Museums)
    28-30 June 2021
  • Linda M. Nicholas (Field Museum of Natural History, Chicago)
    28-30 June 2021
  • Manuel Fernández-Götz (University of Edinburgh)
    28-30 June 2021
  • Michael E. Smith (Arizona State University)
    28-30 June 2021
  • Phillip Parton (Australian National University)
    28-30 June 2021
  • Pieterjan Deckers (Vrije Universiteit Brussels)
    28-30 June 2021
  • René Ohlrau (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel)
    28-30 June 2021
  • Roland Fletcher (University of Sydney)
    28-30 June 2021
  • Susanne Kerner (University of Copenhagen)
    28-30 June 2021
  • Thomas Leppard (AIAS, Aarhus University)
    28-30 June 2021
  • Tom Moore (Durham University)
    28-30 June 2021
  • Jan Stubbe Østergaard (Ny Carlsberg Glyptotek)
    7 October 2021
  • Ditte Kvist Johnson (University of Gothenburg)
    7 October 2021
  • Anna Minor (Ny Carlsberg Glyptotek)
    7 October 2021
  • Luise Brandt (The GLOBE Institute)
    7 October 2021
  • Sophus Helle (Freie Universität Berlin)
    7 October 2021
  • John Lund (Nationalmuseet, Antiksamlingen)
    7 October 2021
  • Sandi Rizvic (Saxo, University of Copenhagen)
    7 October 2021
  • Rikke Christiansen (University of Copenhagen)
    7 October 2021
  • Hanna Louise Nielsen (University of Copenhagen)
    7 October 2021
  • Søren Lund Sørensen (Freie Universität Berlin)
    7 October 2021
  • Kristina Winther-Jacobsen (University of Copenhagen)
    7 October 2021
  • Julie Christensen (Aarhus Universitet/Ny Carlsberg Glyptotek)
    7 October 2021
  • Nadia Maria Kristensen (National Museum of Denmark)
    7 October 2021
  • Josephine Nielsen-Bergqvist (Ribe Kunstmuseum)
    7 October 2021
  • Mathias Sauer
    7 October 2021
  • Julia Kilian (Region Hovedstaden)
    7 October 2021
  • Kristine Bülow (University of Copenhagen)
    7 October 2021
  • Christian Djurslev (Aarhus University)
    7 October 2021
  • Emilie Gjaldbæk-Sverdrup (European University Institute)
    7 October 2021
  • Lone Wriedt Sørensen (SAXO Institute)
    7 October 2021
  • Frederik Engel Møller (University of  Copenhagen)
    7 October 2021
  • Christie Pavey (Royal Holloway, University of London)
    7 October 2021
  • Astrid Buus-Nielsen
    7 October 2021
  • Sissel Madsen (Copenhagen Business School)
    7 October 2021
  • Troels Myrup Kristensen (Aarhus University)
    7 October 2021
  • Christian Jørgensen (Aarhus University)
    7 October 2021
  • Olav Gundersen (University of Oslo)
    7 October 2021
  • Christina Videbech (Universitetet i Bergen)
    7 October 2021
  • Joos Melander (University of Copenhagen)
    7 October 2021
  • Kitt Holm (The Agency for Culture and Palaces)
    7 October 2021
  • Nathanael Andrade (Binghamton University)
    10 October - 12 October 2021
  • Aleksandra Kubiak-Schneider (Independent researcher)
    11 October - 12 October 2021
  • Eleonora Cussini (Università Ca' Foscari Venezia)
    11 October - 12 October 2021
  • Katia Schörle (Centre National de la Recherche Scientifique)
    11 October - 12 October 2021
  • Kevin Butcher (University of Warwick)
    11 October - 12 October 2021
  • Marta Zuchowska (University of Warsaw)
    11 October - 12 October 2021
  • Matthew Cobb (University of Wales Trinity Saint David)
    11 October - 12 October 2021
  • Kirstine Haase (Odense City Museums)
    11-12 October 2021
  • Maura Heyn (University of North Carolina - Greensboro)
    11-12 October 2021
  • Eleni Papaefthymiou (Warwick University)
    11-12 October 2021
  • Annalisa Marzano (University of Reading)
    11 October - 12 October 2021
  • Nathalia B. Kristensen (University of Warwick)
    11 October - 12 October 2021
  • Camilla Bertini (Newcastle University)
    23 October-7 November 2021
  • Tim Evans (Imperial College London)
    7-8 December 2021
  • Fernando Moreno Navarro (Universidad Carlos III de Madrid)
    15 September - 15 December 2021

2020

  • Christopher Hallett (University of California, Berkeley)
    8-9 January 2020
  • Stefan Larsson (Kulturen, Lund)
  • 15-16 January 2020
  • Adam Rogers (University of Leicester)
    16 January 2020
  • Lacey Wallace (University of Lincoln)
    16 January 2020
  • Louise Revell (University of Southampton)
    16 January 2020
  • Penelope Goodman (University of Leeds)
    16 January 2020
  • Richard Hingley (Durham University)
    16 January 2020
  • Simon Edmond Cleary (University of Birmingham)
    16 January 2020
  • Annie Sartre-Fauriat (Université de Tours)
    17-19 January 2020
  • Eivind Heldaas Seland (University of Bergen)
    17-19 January 2020
  • Grzegorz Majcherek (University of Warsaw)
    17-19 January 2020
  • Jean-Baptiste Yon (Laboratoire HiSoMa)
    17-19 January 2020
  • Kenneth Lapatin (J. Paul Getty Museum)
    17-19 January 2020
  • Maura Heyn (University of North Carolina - Greensboro)
    17-19 January 2020
  • Maurice Sartre (Université de Tours)
    17-19 January 2020
  • Ted Kaizer (Durham University)
    17-19 January 2020
  • Alain Schnapp (Université Paris 1, Panthéon-Sorbonne)
    3-7 February 2020
  • Alfredo González-Ruibal (Consejo Superior de Investigaciones Científicas)
    24-25 February 2020
  • Adéla Sobotkova (Aarhus University)
    27 October 2020
  • Akshyeta Suryanarayan (CNRS Université Nice)
    27 October 2020
  • Alain Queffelec (University of Bordeaux)
    27 October 2020
  • Alejandra Galmés (Universitat de les Illes Balears)
    27 October 2020
  • Amalia Levi (HeritEdge Connection)
    27 October 2020
  • Amy Miranda (Aarhus University)
    27 October 2020  
  • Ana Catarina Basilio (University of Lisbon)
    27 October 2020
  • Andreu Monforte-Barberan (Universitat Autònoma de Barcelona)
    27 October 2020
  • Antonio Rivero Ostoic (Aarhus University)
    27 October 2020
  • Birte Poulsen (Aarhus University)
    27 October 2020  
  • Bjarke Paarup (Aarhus University)
    27 October 2020  
  • Chris Dickenson (Aarhus University)
    27 October 2020
  • Chris Hallett (University of California, Berkeley)
    27 October 2020
  • Christos Tsirogiannis (Aarhus Institute of Advanced Studies)
    27 October 2020
  • Dalibor Papousek (Masyryk University)
    27 October 2020
  • Damien Pesesse (IMéRA)
    27 October 2020
  • David Laguna Palma (Universidad de Granada)
    27 October 2020
  • Dries Daems (Sagalassos Archaeological Research Project)
    27 October 2020
  • Evert van Emde Boas (Aarhus University)
    27 October 2020  
  • George Hinge (Aarhus University)
    27 October 2020
  • Hale Güney (Arhus University of Advanced Studies)
    27 October 2020
  • Helen Van Noorden (Aarhus Institute of Advanced Studies)
    27 October 2020    
  • Helle Strandgaard Jensen (Aarhus University)
    27 October 2020  
  • Iza Romanowska (Aarhus Institute of Advanced Studies)
    27 October 2020  
  • Jajwalya Karajgi (George Mason University)
    27 October 2020   
  • Jana Mokrisova (University of Cambridge)
    27 October 2020   
  • Joana Valdez-Tullett (Historic Environment Scotland)
    27 October 2020   
  • Joseph Lewis (University of Cambridge)
    27 October 2020   
  • Kamil Kopij (Jagiellonian University)
    27 October 2020   
  • Katherine Crawford (Arizona State University) 
    27 October 2020    
  • Magdalena Naum (Aarhus University)
    27 October 2020  
  • Mary Hilson (Aarhus University)
    27 October 2020 
  • Maxime Poulain (Ghent University)
    27 October 2020  
  • Nazarij Buławka (Univeristy of Warsaw)
    27 October 2020    
  • Niels Bargfeldt (University of Southern Denmark)
    27 October 2020  
  • Niels Nørkjær Johannsen (Aarhus University)
    27 October 2020  
  • Nina Kofoed (Aarhus University)
    27 October 2020  
  • Petra Hermankova (Aarhus University)
    27 October 2020  
  • Rainer Atzbach (Aarhus University)
    27 October 2020  
  • Sara Ann Knutson (University of California, Berkeley)
    27 October 2020
  • Shumon T. Hussain (Aarhus University)
    27 October 2020  
  • Signe A. E. Larsen (Aarhus University)
    27 October 2020  
  • Tom Birch (Moesgaard Museum)
    27 October 2020  
  • Tom Leppard (Aarhus Institute of Advanced Studies)
    27 October 2020  
  • Tomás Hampejls (Masaryk University)
    27 October 2020
  • Torben Juul Classen (Aarhus University)
    27 October 2020  
  • Trine Hass (Aarhus University)
    27 October 2020  
  • Troels Myrup Kristensen (Aarhus University)
    27 October 2020
  • Vincent Delvigne (University of Bordeaux)    
    27 October 2020
  • Vinnie Nørskov (Aarhus University)
    27 October 2020  
  • Vojtech Kase (Aarhus University)
    27 October 2020  
  • Welmoud Out (Moesgaard Museum)
    27 October 2020
  • Zoran Čučković (Landscape Archaeology)
    27 October 2020
  • Riley Snyder (University of Edinburgh)
    10 November 2020
  • Catharine Hof (Technische Universität, Berlin)
    10 November 2020 
  • Simon Barker (Universität Heidelberg)
    10 November 2020 
  • Alessandro Carabia (University of Birmingham)
    10 November 2020 
  • Elizabeth Zanghi (Université Paris 1, Panthéon-Sorbonne)
    10 November 2020 
  • Mahmoud Ahmed Amer Mohamed (Ministry of Antiquities, Egypt)
    10 November 2020 
  • Elizabeth Murphy (Florida State University)
    10 November 2020 
  • Nicolai Broen Thorning (Aarhus University)
    10 November 2020 
  • Felix Eder (Leiden University)
    10 November 2020
  • Brahim M’Barek (independent researcher, Paris)
    10 November 2020
  • Eugenio Tamburrino (University of Padova)
    10 November 2020
  • Daniele Bursich (University of Salerno)
    10 November 2020 
  • Jajwalya Karajgikar (George Mason University)
    10 November 2020 
  • Devi Taelman (Ghent University)
    10 November 2020 
  • Didem Uygun (Boğaziçi University)
    10 November 2020 
  • Susan Abugraga (Libyan Department of Antiquities, Libya)
    10 November 2020 
  • Thomas Larsen Høisæter (University of Bergen)
    10 November 2020 
  • Eleni Kopanaki (Aarhus University)
    10 November 2020
  • Konogan Beaufay (British School at Rome)
    10 November 2020 
  • Gianfranco Agosti (La Sapienza University of Rome)
    17 November 2020 
  • Shelly Arlen (University of Florida)
    17 November 2020 
  • Marlis Arnhold (Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn)
    17 November 2020 
  • Elizabeth Bartman (Archaeological Institute of America)
    17 November 2020 
  • Konogan Beaufay (University of Oxford)
    17 November 2020 
  • Lluis Jerez Bertolin (University of Birmingham)
    17 November 2020 
  • Kay Boers (Utrecht University)
    17 November 2020 
  • Erika Cappelletto (University of Heidelberg)
    17 November 2020 
  • Ahmet Cinici
    17 November 2020  
  • Michael Coombes (Cardiff University)
    17 November 2020 
  • Ellis Cuffe (University of London)
    17 November 2020 
  • Grazia A. Di Pietro (Ashmolean Museum)
    17 November 2020 
  • Emlyn Dodd (Macquarie University)
    17 November 2020 
  • Müge Durusu-Tanriöver (Bilkent University)
    17 November 2020 
  • John Fabiano (University of Toronto)
    17 November 2020 
  • Joseph Frankl (University of Michigan)
    17 November 2020 
  • Luise Marion Frenkel (University of Cambridge)
    17 November 2020 
  • Stefano Frullini (University of Cambridge)
    17 November 2020 
  • Daniel Fuks (Bar-Ilan University)
    17 November 2020 
  • Alexis Gorby (University of Oxford)
    17 November 2020 
  • Sofia Greaves (University of Cambridge)
    17 November 2020 
  • Karen Gregory (University of Exeter)
    17 November 2020 
  • Allison Grenda (University of California, Davis)
    17 November 2020 
  • Lucy Grig (University of Edinburgh)
    17 November 2020 
  • Hale Güney (Aarhus Institute of Advances Studies)
    17 November 2020 
  • Mette Marie Hald (Natural History Museum of Denmark)
    17 November 2020 
  • Richard Henry (Historic England)
    17 November 2020 
  • Petra Hermankova (Aarhus University)
    17 November 2020 
  • Zachary Herz (University of Colorado, Boulder)
    17 November 2020 
  • Dora Ivansievic (Institute of Philosophy, Zagreb)
    17 November 2020 
  • Tyler Johnson (University of Michigan)
    17 November 2020 
  • Duncan Keenan-Jones (University of Queensland)
    17 November 2020 
  • Allison Kidd (University of Edinburgh)
    17 November 2020 
  • Hava B. Korzakova (Bar-Ilan University)
    17 November 2020 
  • Troels Myrup Kristensen (Aarhus University)
    17 November 2020 
  • Adam Krysén (University of Warsaw)
    17 November 2020 
  • Kevin S. Lee (University of Texas)
    17 November 2020 
  • Thomas Andreas Leibundgut (Stanford University)
    17 November 2020 
  • Drew Longacre (University of Groningen)
    17 November 2020 
  • Emilia Maitaix (University of Helsinki)
    17 November 2020 
  • Paolo Maranzana (University of Michigan)
    17 November 2020 
  • Iren Soto Marín (University of Michigan)
    17 November 2020 
  • Roni Marguerite (Centre National de la Recherche Scientifique)
    17 November 2020 
  • Caspar Meyer (Bard Graduate Center)
    17 November 2020 
  • Mary Jean E. McNamara (The Graduate Center)
    17 November 2020 
  • Hallie Merdith (University of Oxford)
    17 November 2020 
  • Beth Munro (University of London)
    17 November 2020 
  • Michael Neiss (University of Uppsala)
    17 November 2020 
  • Rebecca Newman
    17 November 2020
  • Frederik Søren Nielsen (Aarhus University)
    17 November 2020 
  • Welmoud Out (Moesgaard Museum)
    17 November 2020 
  • Arietta Papaconstantinou (University of Oxford)
    17 November 2020 
  • Christie Pavey (Royal Holloway, University of London)
    17 November 2020 
  • Amy Place
    17 November 2020 
  • Pernille Ploug (University of Copenhagen)
    17 November 2020 
  • Jeremy Punt (Stellenbosch University)
    17 November 2020 
  • Anya Sharma
    17 November 2020 
  • Adéla Sobotkova (Aarhus University)
    17 November 2020 
  • Anna Soifer (Brown University)
    17 November 2020 
  • Ray Starr (Wellesley College)
    17 November 2020 
  • Michael Thomas
    17 November 2020 
  • Dimitri Van Limbergen (University of Ghent)
    17 November 2020 
  • Sandra Völkel (The German Archaeological Institute in Istanbul)
    17 November 2020 
  • Fan Wang (Northeast Normal University)
    17 November 2020  
  • Kevin Woram (University of Virginia)
    17 November 2020 
  • Luca Zavagno (Bilken University)
    17 November 2020 
  • Zhengyu Wang (Norheast Normal University)
    17 November 2020 
  • Fanqi Zeng (University of Bristol)
    17 November 2020

2019

    • Sebastian Whybrew (Westfälische Wilhelms-Universität Münster)   
    • 11 January-7 July 2019
    • Martin Seeliger (Goethe-Universität Frankfurt)
      21-23 January 2019
    • Rutheve Jackson-Tal (Hebrew University of Jerusalem)
      25 February-7 March 2019
    • Jim Crow (University of Edinburgh)
      26 March 2019
    • Eivind Heldaas Seland (University of Bergen)
      21 April-30 June 2019
    • Simon Malmberg (University of Bergen)
      22-26 April 2019
    • Dimitris Plantzos (University of Athens)
      22-27 April 2019
    • Efraim-Athanasios Andreadakis (University of Athens)
      22-27 April 2019  
    • Emmanouil Papadakis (University of Athens)
      22-27 April 2019 
    • Konstantina Eleftheriadi (University of Athens)
      22-27 April 2019   
    • Konstantinos Rapts (University of Athens)
      22-27 April 2019 
    • Mantha Zarmakoupi (University of Athens)
      22-27 April 2019   
    • Vasiliki Polychroniou (University of Athens)
      22-27 April 2019     
    • Christina Videbech (University of Bergen)
      22-27 April 2019
    • Geirmund Tyrti (University of Bergen)
      22-27 April 2019  
    • Gunvor Marie Lien (University of Bergen)
      22-27 April 2019    
    • Kristin Marie Underhaug (University of Bergen)
      22-27 April 2019 
    • Margrethe Sofie Erstad (University of Bergen)
      22-27 April 2019 
    • Nina Kristine Vaksdal (University of Bergen)
      22-27 April 2019  
    • Siri Nygård-Tokehagen (University of Bergen)
      22-27 April 2019 
    • Liska-Malin Jensen (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel)
      22-27 April 2019   
    • Marcel Deckert (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel)
      22-27 April 2019   
    • Romy Plath (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel)
      22-27 April 2019   
    • Sixt Baumann (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel)
      22-27 April 2019   
    • Stefan Feuser (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel)
      22-27 April 2019    
    • Stephanie Merten (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel)
      22-27 April 2019    
    • Alain Duplouy (Université Paris 1, Panthéon-Sorbonne)
      22-27 April 2019
    • Alexa Gallo (Université Paris 1, Panthéon-Sorbonne)
      22-27 April 2019  
    • Anastasia Strousopoulou (Université Paris 1, Panthéon-Sorbonne)
      22-27 April 2019    
    • Andréa Poiret (Université Paris 1, Panthéon-Sorbonne)
      22-27 April 2019   
    • Dimitra Mazaraki (Université Paris 1, Panthéon-Sorbonne)
      22-27 April 2019    
    • Océane Duboust (Université Paris 1, Panthéon-Sorbonne)
      22-27 April 2019 
    • Rachel Ramadan-Fourcadier (Université Paris 1, Panthéon-Sorbonne)
      22-27 April 2019 
    • Alex Kyed Jensen (Aarhus University)
      22-27 April 2019
    • Christian Winther Bech (Aarhus University)
      22-27 April 2019   
    • Mariette Larsen (Aarhus University)
      22-27 April 2019   
    • Mathias Holland Johansen (Aarhus University)
      22-27 April 2019     
    • Tane Høisæter (University of Bergen)
      23-27 April 2019   
    • Frode Ims (University of Bergen)
      23-26 April 2019 
    • Francis Brouns (Open University The Netherlands)
      24-27 April 2019
    • Bridget England (University College London)
      28-30 April 2019
    • Carsten Lange (Aalborg University)
      28-30 April 2019
    • Jesper Majbom Madsen (University of Southern Denmark)
      28-30 April 2019
    • Karl Galinsky (University of Texas at Austin)
      28-30 April 2019
    • Maria Wyke (University College London)
      28-30 April 2019
    • Paolo Liverani (University of Florence)
      28-30 April 2019
    • Marianne Pade (The Danish Institute in Rome)
      28-30 April 2019
    • Thomas Biskup (University of Hull)
      28-30 April 2019
    • Anders Jensen (Nørresundby Gymnasium)
      29-30 April 2019
    • Anna Minor (University of Copenhagen)
      29-30 April 2019
    • Anne Marie Nielsen (Ny Carlsberg Glyptotek)
      29-30 April 2019
    • Annette Rathje (Univeristy of Copenhagen)
      29-30 April 2019
    • Birte Poulsen (Aarhus University)
      29-30 April 2019
    • Cecilie Brøns (Ny Carlsberg Glyptotek)
      29-30 April 2019
    • Elisabeth Nedergaard (Nørresundby Gymnasium)
      29-30 April 2019
    • Gert Sørensen (University of Copenhagen)
      29-30 April 2019
    • Ida Östenberg (University of Gothenburg)
      29-30 April 2019
    • Jane Fejfer (University of Copenhagen)
      29-30 April 2019
    • Jesper Carlsen (University of Southern Denmark)
      29-30 April 2019
    • Katja Vinter (University of Copenhagen)
      29-30 April 2019
    • Mette Moltesen (Independent)
      29-30 April 2019
    • Mikkel Jørgensen (University of Copenhagen)
      29-30 April 2019
    • Nicolai B. Thorning (Aarhus University)
      29-30 April 2019
    • Per Methner Rasmussen (The Saxo Institute, University of Copenhagen)
      29-30 April 2019
    • Rikke Christiansen (University of Copenhagen)
      29-30 April 2019
    • Tobias Fischer-Hansen
      29-30 April 2019
    • Vinnie Nørskov (Aarhus University)
      29-30 April 2019
    • Bengerd M. J. Thorsen (Gammel Hellerup Gymnasium
      30 April 2019
    • Christopher Hallett (UC Berkeley)
      26 April -1 May 2019
    • Giuseppe Zecchini (Universitä Cattolica del Sacro Cuore)
      28 April-1 May 2019
    • Henriette Van der Blom (University of Birmingham)
      28 April -1 May 2019
    • Miryana Dimitrova (Independent)
      28 April-1 May 2019
    • Sebastian Whybrew (Westfälische Wilhelms-Universität Münster)
      29-30 April 2019
    • Emiliano Urciuoli (Max-Weber-Kolleg, Universität Erfurt)
      29 April-1 May 2019
    • Karen Milek (Durham University)
      2-3 May 2019
    • Asuman Lätzer-Laser (Max-Weber-Kolleg, Universität Erfurt)
      12-15 May 2019
    • Eivind Heldaas Seland (University of Bergen)
      12-15 May 2019
    • Elina Lapinoja (University of Helsinki)
      12-15 May 2019
    • Ilkka Lindstedt (University of Helsinki)
      12-15 May 2019
    • Jan Stenger (University of Glasgow)
      12-15 May 2019
    • Marlis Arnhold (Universität Bonn)
      12-15 May 2019
    • Raimo T. Hakola (University of Helsinki)
      12-15 May 2019)
    • Laurent Tholbecq (Université Libre de Bruxelles)
      12-15 May 2019
    • Jörg Rüpke (Max-Weber-Kolleg, Universität Erfurt)
      12-18 May 2019
    • Alix Thoeming (University of Sydney)
      14-16 May 2019
    • Annette Skovsted Hansen (Aarhus University)
      21 May 2019
    • Felix Riede (Aarhus University)
      21 May 2019
    • Joshua Cohen (Aarhus University)
      21 May 2019
    • Lotte Meinert (Aarhus University)
      21 May 2019
    • Martin Høbye (Aarhus University)
      21 May 2019
    • Mikkel Thelle (Aarhus University)
      21 May 2019
    • Paul Lane (University of Cambridge)
      21 May 2019
    • Peter Mortensen (Aarhus University)
      21 May 2019
    • Polina Chebotareva (School of Architecture, Aarhus)
      21 May 2019
    • Henry C. W. Price (Imperial College London)
      22-23 May 2019
    • Lieve Donnellan (Aarhus University)
      22-23 May 2019
    • Louise Felding (Aarhus University)
      22-23 May 2019
    • Mathias Broch (De Kulturhistoriske Museer i Holstebro Kommune)
      22-23 May 2019  
    • Ray Rivers (Imperial College London)
      22-23 May 2019
    • Tom Brughmans (University of Oxford)
      22-23 May 2019  
    • Toon Bongers (Universiteit Gent)
      22-23 May 2019
    • Michael Smith (Arizona State University) 
      1-22 June 2019
    • Roland Fletcher (University of Sydney)
    • 1-28 June 2019
    • Andrea Brock (University of St. Andrews)
      4 June 2019
    • Annette Rathje (University of Copenhagen)
      4 June 2019
    • Christopher Smith (University of St. Andrews)
      4 June 2019
    • Francesca Fulminante (University of Bristol)
      4 June 2019
    • Jan Kindberg Jacobsen (The Danish Institute in Rome)
      4 June 2019
    • Penelope Davies (University of Texas at Austin)
      4 June 2019
    • Sine Grove Saxkjær (The Danish Institute in Rome)
      4 June 2019
    • Valentino Nizzo (Museo Nazionale Etrusco di Villa Giulia)
      4 June 2019
    • Innocent Pikirayi (University of Pretoria)
      23 April-15 June 2019
    • Stephanie Wynne-Jones (University of York)
      5-8 June 2019
    • Nic Terrenato (University of Michigan)
      13 June 2019
    • Aleksandra Kubiak-Schneider (Independent)
      19-22 June 2019
    • Annie Sartre-Fauriat (Université de Tours)
      19-22 June 2019
    • Antonino Crisà (University of Warwick)
      19-22 June 2019
    • Eivind Heldaas Seland (University of Bergen)
      19-21 June 2019
    • Jean-Baptiste Yon (Laboratoire HiSoMa)
      19-22 June 2019
    • Kevin Butcher (University of Warwick)
      19-22 June 2019
    • Maurice Sartre (Université de Tours)
      19-22 June 2019
    • Michael Sommer (University of Oldenburg)
      19-22 June 2019
    • Michal Gawlikowski (Warsaw University)
      19-22 June 2019
    • Nathanael Andrade (Binghamton University)
      19-22 June 2019
    • Ted Kaizer (Durham University)
      19-22 June 2019
    • Ann-Christine Sander (Carl von Ossietzky Universität Oldenburg)
      20-21 June 2019
    • Anne Katrine de Hemmer Gudme (University of Copenhagen)
      20-21 June 2019
    • Anne Marie Nielsen (Ny Carlsberg Glyptotek)
      20-21 June 2019
    • Asuman Lätzer-Lasar (Universität Erfurt)
      23-25 June 2019
    • Anna-Katharina Rieger (Max-Weber-Kolleg, Universität Erfurt)
      23-26 June 2019
    • Anja Klöckner (Goethe Universität)
      23-26 June 2019
    • Christopher Hallett (UC Berkeley)
      23-26 June 2019
    • Laura Nasrallah (Harvard University)
      23-26 June 2019
    • Miko Flohr (Universiteit Leiden)
      23-26 June 2019
    • Eivind Heldaas Seland (University of Bergen)
      23-26 June 2019
    • Enid Allison (Canterbury Trust)
      13-15 August 2019
    • Jörg Rücke (Max-Weber-Kolleg, Universität Erfurt)
      23-26 June 2019
    • Maria Knudsen (Museum of Southwest Jutland)
      14-15 August 2019
    • Sarah Skytte Qvistgaard (Museum of Southwest Jutland)
      14-15 August 2019
    • Claus Feveile (Museum of Southwest Jutland)
      14-15 August 2019
    • Sebastian Stride (SIRIS Academic)
      10 September 2019
    • Hanna Dahlström (Museum of Copenhagen)
      16-18 September 2019
    • Olav E. Gundersen (Kulturhistorisk Museum, University of Oslo)
      16-18 September 2019
    • Iza Romanowska (Barcelona Supercomputing Center)
      16-19 September 2019
    • Tom Brughmans (University of Oxford)
      16-19 September 2019
    • Lotte Hedeager (University of Oslo)
      17 September 2019
    • Paul Lane (University of Uppsala)
      17 September 2019
    • Patrick DeGryse (Universiteit Leiden)
      17 September 2019
    • Mette Müller (The Danish National Research Foundation)
      17 September 2019
    • Kirstine Haase (Odense City Museums) 
      17 September 2019 
    • Kristine Thomsen (Independent researcher)
      17 September 2019
    • Michela De Felicibus (University of Bologna)
      1 July-20 September 2019
    • Ernst Pernicka (Curt-Engelhorn-Zentrum Archäometrie gGmbH Büro)
      9-10 October 2019
    • Birgitta Hårdh (Lund University) 
      9-10 October 2019  
    • Achim Lichtenberger (Westfälische Wilhelms-Universität Münster)
      16-19 October 2019
    • Anke Walter (Newcastle University)
      16-19 October 2019
    • Erica Rowan (Royal Holloway, University of London)
      16-19 October 2019
    • Felice Larocca (Centro Regionale di Speleologia Enzo dei Medici)
      16-19 October 2019
    • Felix Höflmayer (Österreichische Akademie der Wissenschaften)
      16-19 October 2019
    • Jan Kindberg Jacobsen (The Danish Institute in Rome)
      16-19 October 2019
    • Katharina Streit (Hebrew University of Jerusalem)
      16-19 October 2019
    • Lisa Nevett (University of Michigan)
      16-19 October 2019
    • Massimo Osanna (Università degli Studi di Napoli Federico II)
      16-19 October 2019
    • Penelope Allison (University of Leicester)
      16-19 October 2019
    • Steve Rosen (Ben Gurion University of the Negev)
      16-19 October 2019
    • Werner Tietz (Universität zu Köln)
      16-19 October 2019
    • Will Wootton (King's College London)
      16-19 October 2019
    • Frans Theuws (Leiden University)
      21-24 October 2019
    • Camille Gorin (Université Paris 1, Panthéon-Sorbonne)
      1 September-31 October 2019
    • Ian Simpson (University of Stirling)
      27-29 October 2019
    • Cristina Borschetti (IRAMAT-Centre Ernest-Babelon)
      5 November 2019
    • Rosie Bonté (Brepols Publishers)
      7-8 November 2019
    • Hans Ørbæk (Errata)
      8 November 2019
    • Line Slemming (Aarhus University)
      8 November 2019
    • Louise Kruse Fischmann (The Royal Danish Library)
      8 November 2019
    • Hella Kastbjerg (Aarhus University)
      8 November 2019
    • Michael Fulford (University of Reading)
      12 November 2019
    • Camilla Bertini (University of Nottingham)
    • 25-28 November 2019
    • Christopher John Smith (University of St Andrews)
      21 October-15 December

    2018

    • Orit Peleg-Barkat (Hebrew University of Jerusalem)
      31 January 2018
    • Kevin Butcher (University of Warwick)
      2 February 2018
    • Birgitta Hårdh (Lund University)
      6 February 2018
    • Julia Lenaghan (University of Oxford)
      7-9 February 2018
    • Dagmara Wielgosz (University of Warsaw)
      7-9 February 2018
    • Alfred Hirt (University of Liverpool)
      7-9 February 2018
    • Jean Claude Bessac (CNRS Montpellier)
      7-9 February 2018
    • Marc Waelkens (KU Leuven)
      7-9 February 2018
    • Patrick Degryse (KU Leuven)
      7-9 February 2018
    • Colin Adams (University of Liverpool)
      7-11 February 2018 
    • Silke Müth-Frederiksen (National Museum of Denmark)
      8 February 2018
    • Axel Christophersen (NTNU)
      12-13 February 2018
    • Kristina Winther-Jakobsen (The Danish Institute in Athens/University of Copenhagen)
      19-21 February 2018
    • Micaela Sinibaldi (The British Institute in Amman)
      19-21 February 2018
    • Paul Lane (Uppsala University)
      6 March 2018
    • Ben Jervis (Cardiff University)
      25-27 March 2018
    • Cameron Petrie (University of Cambridge)
      3 April 2018
    • Michael Smith (University of Arizona)
      16 April-8 July 2018
    • Mark Horton (University of Bristol)
      22-24 April 2018
    • Stephanie Wynne-Jones (University of York)
      22-24 April 2018
    • Benedikt Eckhardt (Universität Bremen, Institut für Geschichtswissenschaft)
      29 April-2 May 2018
    • Annette Haug (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel)
      2 May 2018
    • Rowena Banerjea (University of Reading)
      2-3 May 2018
    • Cristiano Nicosia (Università degli Studi di Padova)
      7-12 May 2018
    • Stephanie Wynne-Jones (University of York)
      13-15 May 2018
    • Maura Heyn (University of North Carolina - Greensboro)
      1 June-31 July 2018
    • Roland Fletcher (University of Sydney)
      7 June-1 July 2018
    • Guido Furlan (Universita’ degli studi di Padova)
      12 June 2018
    • Fred C. Albertson (University of Memphis)
      19 June 2018
    • Jean-Baptiste Yon (Laboratoire HiSoMA)
      19 June 2018
    • Kinan Alali (Université Paris 1 - Panthéon-Sorbonne)
      19 June 2018
    • Lidewijde de Jong (Rijksuniversiteit Groningen)
      19 June 2018
    • Łukasz Sokołowski (University of Warsaw)
      19 June 2018
    • Lorraine Daston (Max-Planck-Institute für Wissenschaftsgeschichte)
      20-21 June 2018
    • Jörg Rüpke (Max-Weber-Kolleg, Universität Erfurt)
      20-22 June 2018
    • Monica Smith (UCLA)
      20-22 June 2018
    • Zena Kamash (Royal Holloway, University of London)
      18 September 2018
    • Amanda Claridge (Royal Holloway, University of London)
      25 September-27 September 2018
    • Eivind Heldaas Seland (University of Bergen)
      26 September-27 September
    • Alf Lindroos (Åbo Akademi University)
      9 October-10 October
    • Jan Heinemeier (Aarhus University)
      10 October
    • Danuta Michalska (Adam Mickiewicz University in Poznán)
      9 October-11 October
    • Gerard Barrett (Queen's University Belfast)
      9 October-11 October
    • Irka Hajdas (ETH Zürich)
      9 October-11 October
    • Åsa Ringbom (Åbo Akademi University)
      9 October-11 October
    • Achim Lichtenberger (Westfälische Wilhelms-Universität Münster)
      30 October-1 November 2018
    • Eivind Heldaas Seland (University of Bergen)
      30 October-1 November 2018
    • Iza Romanowska (Barcelona Supercomputing Center)
      30 October-2 November 2018
    • Tom Brughmans (Oxford University)
      30 October-2 November 2018
    • Ian Simpson (University of Stirling)
      31 October-2 November 2018
    • Nirvana Silnovic (Central European University) (Visiting PhD student)
      1 September-30 November 2018
    • Amy Marie Boggard (University of Oxford)
      19 November-20 November 2018
    • Corinne Hofman (Leiden University)
      27 November 2018
    • Claudia Sciuto (Umeå Universitet)
      27 November 2018
    • Adria LaViolette (University of Virginia)
      5-7 December 2018
    • Alison Crowther (University of Queensland)
      5-7 December 2018
    • Chantal Radimilahy (University of Madagascar)
      5-7 December 2018
    • Derek Kennet (Durham University)
      5-7 December 2018
    • Elinaza Mjema (University of Dar es Salam)
      5-7 December 2018
    • Elizabeth Lambourn (De Monfort University)
      5-7 December 2018
    • Erendira Quintana Morales (Rice University)
      5-7 December 2018
    • Ezekia Mtetwa (Uppsala University)
      5-7 December 2018
    • Jeffrey Fleisher (Rice University)
      5-7 December 2018
    • Krish Seetah (Stanford University)
      5-7 December 2018
    • Marilee Wood (University of the Witwatersrand)
      5-7 December 2018
    • Mark Horton (University of Bristol)
      5-7 December 2018
    • Rob Marchant (University of York)
      5-7 December 2018
    • Sarah Walshaw (Simon Fraser University)
      5-7 December 2018
    • Seth Priestman (University of Edingburgh)
      5-7 December 2018
    • Zöe Crossland (Columbia University)
      5-7 December 2018
    • Dirk Steuernagel (Universität Regensburg)
      10-12 December 2018

    2017

    • Roland Fletcher (University of Sydney)
      17-20 January 2017
    • Jesper Langkilde (Roskilde Museum)
      18 January 2017
    • Alex Metcalfe (Lancaster University)
      18-20 January 2017
    • Anna-Katharina Rieger (Max-Weber-Kolleg, Universität Erfurt)
      18-20 January 2017 
    • Eivind Heldaas Seland (University of Bergen)
      18-20 January 2017
    • Elizabeth Murphy (Koc University)
      18-20 January 2017
    • Heinrich Härke (Eberhard Karls Universität Tübingen)
      18-20 January 2017
    • Irina Aržantseva (University of Moscow)
      18-20 January 2017  
    • Johannes Preiser-Kapeller (Austrian Academy of Sciences)
      18-20 January 2017
    • Jette Linaa (Moesgaard Museum)
      18-20 January 2017
    • Morten Søvsø (Museum of Southwest Jutland)
      18-20 January 2017
    • Nicholas Purcell (Oxford University)
      18-20 January 2017
    • Peter Taylor (Loughborough University)
      18-20 January 2017
    • Pierre-Yves Manguin (École francaise d'Extrême-Orient)
      18-20 January 2017
    • Stephanie Wynne-Jones (University of York)
      18-20 January 2017
    • Tom Brughmans (University of Konstanz)
      18-20 January 2017
    • Ted Kaizer (Durham University)
      6 February 2017
    • Nathanael J. Andrade (Binghamton University)
      6 February 2017
    • Sanne Klaver (University of Amsterdam)
      6 February 2017
    • Ville Vuolanto (University of Tampere)
      6 February 2017
    • Georg Kalaitzoglou (Westfälische Wilhelms-Universität Münster)
      6-9 February 2017
    • Miguel John Versluys (University of Leiden)
      7-8 February 2017
    • Mahir Hrnjic (Independent researcher)
      7-10 February 2017
    • Bernd Leisen (Archäologischer Park Xanten)
      28 February-2 March 2017
    • Elizabeth Osinga (University of Southampton)
      28 February-2 March 2017
    • Lisa Berger (Universität zu Köln)
      28 February-2 March 2017
    • Stephen Merkel (Bergbau Museum Bochum)
      28 February-2 March 2017
    • Gerwulf Schneider (Freie Universität Berlin)
      28 February-3 March 2017
    • Malgorzata Daszkiewicz (Freie Universität Berlin)
      28 February-3 March 2017
    • Achim Lichtenberger (Westfälische Wilhelms-Universität Münster)
      28 February-4 March 2017
    • Alan Walmsley (University of Copenhagen)
      28 February-4 March 2017
    • Daniela Baldoni (Missione Archeologica Italiana a Jerash)
      28 February-4 March 2017
    • Don Boyer (University of Western Australia)
      28 February-4 March 2017
    • Georg Kalaitzoglou (Westfälische Wilhelms-Universität Münster)
      28 February-4 March 2017
    • Jacques Seigne (Université François-Rabelais)
      28 February-4 March 2017
    • Ali al Khayyat (Jerash Governorate, Department of Antiquities, Jerash)
      1-4 March 2017
    • Ian Simpson (University of Sterling)
      1-4 March 2017
    • Karen Elizabeth Spencer (University of Copenhagen)
      1-4 March 2017
    • Louise Blanke (University of Oxford)
      1-4 March 2017
    • Massimo Brizzi (Missione Archeologica Italiana a Jerash)
      1-4 March 2017
    • Maysoon al Naher (University of Jordan)
      1-4 March 2017
    • Pierre-Louis Gatier (Université Lumière-Lyon)
      1-4 March 2017
    • Thomas Lepaon (Mission Archéologique Française de Jerash)
      1-4 March 2017
    • Anna Minor (University of Copenhagen)
      2-3 March 2017
    • Ingrid Schulze (Independent scholar)
      2-3 March 2017
    • Wolfgang Schulze (Independent scholar)
      2-3 March 2017 
    • Brita Jansen (Independent researcher, Bremen)
      2-3 March 2017
    • Dennis Skjalm (University of Copenhagen)
      2-3 March 2017
    • Elise Thing (University of Copenhagen)
      2-3 March 2017
    • Helle Drusebjerg (University of Copenhagen)
      2-3 March 2017
    • Lena Tambs (Universität zu Köln)
      2-3 March 2017
    • Nora Voss (University of Vienna)
      2-3 March 2017
    • Patricia Bojesen (University of Copenhagen)
      2-3 March 2017
    • Pernille Bangsgaard (Natural History Museum of Denmark)
      2-3 March 2017
    • Silke Müth-Frederiksen (Natural History Museum of Denmark)
      2-3 March 2017
    • Susanne Kerner (University of Copenhagen)
      2-3 March 2017
    • Ulla Søhuus (University of Copenhagen)
      2-3 March 2017
    • Aisha Mellah (University of Copenhagen)
      2-3 March 2017
    • Alex Wood (University of Copenhagen)
      2-3 March 2017
    • Nino Praisler (University of Würzberg)
      3 March-31 August 2017
    • Paroma Chatterjee (University of Michigan)
      7 March 2017
    • Chloe Duckworth (University of Leicester)
      25-27 April 2017
    • Barbora Wouters (Vrije Universiteit Brussels)
      27-28 April 2017
    • Pieterjan Deckers (Vrije Universiteit Brussels)
      27-28 April 2017
    • Annalisa Marzano (University of Reading)
      1-25 May 2017
    • Ian Freestone (UCL)
      2-4 May 2017
    • Anna Bini (University of Sassari)
      17 May 2017
    • Bettina Livermore (Centre for Star and Planet Formation, SNM)
      17 May 2017
    • Helene Rose (Centre for Baltic and Scandinavian Archaeology)
      17 May 2017
    • James Dodd (Aarhus University)
      17 May 2017
    • Marcello Mannino (Aarhus University)
      17 May 2017
    • Mikael Larsson (Lund University)  
      17 May 2017
    • Rebecca Fraser (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel)
      17 May 2017
    • Rikke Maring (Aarhus University, Department of Archaeology and Heritage Studies)
      17 May 2017
    • Tamsin O'Connell (University of Cambridge)
      17 May 2017
    • Trine Nielsen (Aarhus University)
      17 May 2017
    • Lara Weiss (Max-Weber-Kolleg, Universität Erfurt) 
      18-22 May 2017
    • Jörg Rüpke (Max-Weber-Kolleg, Universität Erfurt)
      18-23 May 2017
    • Maik Patzelt (Max-Weber-Kolleg, Universität Erfurt) 
      19-20 May 2017   
    • Janico Albrecht (Max-Weber-Kolleg, Universität Erfurt) 
      19-21 May 2017
    • Benjamin Sippel (Max-Weber-Kolleg, Universität Erfurt) 
      19-22 May 2017  
    • Emiliano Urciuoli (Max-Weber-Kolleg, Universität Erfurt) 
      19-22 May 2017  
    • Katharina Rieger (Max-Weber-Kolleg, Universität Erfurt) 
      19-22 May 2017   
    • Richard Gordon (Max-Weber-Kolleg, Universität Erfurt) 
      19-22 May 2017 
    • Hugh Kennedy (SOAS, University of London)
      23 May 2017
    • Karel Nováček (Palacký University of Olomouc, Czechia)
      5-7 June 2017
    • Cecilie Brøns (Ny Carlsberg Glyptotek)
      6-7 June 2017
    • Anne Marie Pahuus (Aarhus University)
      7 June 2017
    • Else Roesdahl (Aarhus University)
      7 June 2017
    • Felix Riede (CAS)
      7 June 2017
    • Isabelle Torrance (Aarhus Institute of Advanced Studies)
      7 June 2017
    • Lars Krants Larsen (Moesgaard Museum)
      7 June 2017
    • Lise Hannestad (Aarhus University)
      7 June 2017
    • Marianne Birn (HR)
      7 June 2017
    • Mette Svart Kristiansen (Aarhus University)
      7 June 2017
    • Michael Qvortrup (AU Library, Moesgaard)
      7 June 2017
    • Niels Hannestad (Aarhus University)
      7 June 2017
    • Peter Hambro Mikkelsen (Moesgaard Museum)
      7 June 2017
    • Welmoed Out (Moesgaard Museum)
      7 June 2017
    • Kenneth Lapatin (The J. Paul Getty Museum)
      12 June-17 June 2017
    • Achim Lichtenberger (Westfälische Wilhelms-Universität Münster)
      13 June-17 June 2017
    • Christopher Hallett (UC Berkeley)
      13 June-17 June 2017
    • Michael A. Speidel (Universität Zürich)
      13 June-18 June 2017
    • Andrea De Giorgi (Florida State University)
      14 June-17 June 2017
    • Bilal Annan (Institut français du Proche-Orient)
      14 June-17 June 2017
    • Helen Ackers (Duke University)
      14 June-17 June 2017
    • Jutta Rumscheid (Universität Bonn)
      14 June-17 June 2017
    • Karl-Uwe Mahler (Johannes Gutenberg-Universität Mainz)
      14 June-17 June 2017
    • Kutalmış Görkay (Ankara University)
      14 June-17 June 2017
    • Sheila Dillon (New York University)
      14 June-18 June 2017
    • Anne Marie Nielsen (Ny Carlsberg Glyptotek)
      15-16 June 2017
    • Amalie Skovmøller (University of Copenhagen, SAXO Institute)
      15-16 June 2017
    • Cecilie Brøns (Ny Carlsberg Glyptotek)  
      15-16 June 2017
    • Christian Jørgensen (Aarhus University)
      15-16 June 2017
    • Heike Richter (Göthe Universität Frankfurt am Main)
      15-16 June 2017
    • Jan Stubbe Østergaard (independent researcher)
      15-16 June 2017
    • Kristine Bøggild Johannsen (Thorvaldsens Museum)
      15-16 June 2017
    • Kristine Bülow (University of Copenhagen)
      15-16 June 2017
    • Niels Hannestad (Aarhus University)
      15-16 June 2017
    • Bjarne Purup (University of Copenhagen)
      15 June-16 June 2017
    • Silke Müth-Frederiksen (Natural History Museum of Denmark)
      15-16 June 2017
    • Alix Thoeming (University of Sydney) (Visiting PhD student)
      15 June-16 July 2017 
    • Tom Brughmans (University of Konstanz)
      19-21 June 2017
    • Christopher Evans (Cambridge Archaeological Unit)
      22 June 2017
    • Jan Kindberg (Ny Carlsberg Glyptotek)
      22 June 2017
    • Niels Hannestad (Aarhus University)
      22 June 2017
    • Sine Saxkjær (The Danish Institute in Rome)
      22 June 2017
    • Per Kristian Madsen (National Museum of Denmark)
      19 September 2017
    • Eivind Heldaas Seland (University of Bergen)
      20-22 September 2017
    • Tommaso Gnoli (Università di Bologna)
      20-22 September 2017
    • Alexandra Kubiak-Schneider (University of Warsaw)
      20-23 September 2017
    • Annie Sartre-Fauriat (Université d'Artois / HiSoMa)
      20-23 September 2017
    • Dagmara Wielgosz-Rondolino (University of Warsaw)
      20-23 September 2017  
    • Eleonora Cussini (Università Ca'Foscari Venezia)
      20-23 September 2017
    • Jean-Baptiste Yon (Laboratoire HiSoMa)
      20-23 September 2017
    • Jørgen Christian Meyer (University of Bergen)
      20-23 September 2017
    • Lucinda Dirven (University of Amsterdam)
      20-23 September 2017
    • Maura Heyn (University of North Carolina - Greensboro)
      20-23 September 2017
    • Maurice Sartre (Université Francois-Rabelais Tours)
      20-23 September 2017
    • Nathanael Andrade (University of Binghampton)
      20-23 September 2017
    • Rory McInnes-Gibbons (University of Durham)
      20-23 September 2017
    • Sanne Klaver (University of Amsterdam)
      20-23 September 2017
    • Ted Kaizer (University of Durham)
      20-23 September 2017
    • Ann-Christine Sander (University of Oldenburg)
      21-22 September 2017
    • Hajnalka Herold (University of Exeter)
      24-27 September 2017
    • Sam Nixon (University of East Anglia)
      1-31 October 2017
    • Martin Biddle (Hertford College)
      2-3 October 2017
    • Clarissa Blume (Ruhr-Universität Bochum)
      4-6 October 2017
    • Jeanine Abdul Massih (Lebanese University)
      4-6 October 2017
    • Will Wootton (King's College London)
      4-6 October 2017
    • Amanda Claridge (Royal Holloway, University of London)
      4-7 October 2017
    • Iza Romanowska (Barcelona Supercomputing Center, CASE)
      9-12 October 2017
    • Simon Carrignon (Barcelona Supercomputing Center, CASE)
      9-12 October 2017
    • Tom Brughmans (University of Oxford)
      9-13 October 2017
    • Marie Louise Schjellerup Jørskov (University of Copenhagen)
      10-11 October 2017
    • Pernille Bangsgaard (Natural History Museum of Denmark)
      10-12 October 2017
    • Christoph Eger (Freie Universität Berlin)
      10-12 October 2017
    • Achim Lichtenberger (Westfälische Wilhelms-Universität Münster)
      10-13 October 2017
    • Philip Ebeling (Westfälische Wilhelms-Universität Münster)
      10-13 October 2017
    • Alexandra Uscatescu (Universidad Complutense Madrid)
      10-13 October 2017
    • Margit Pedersen (Viborg Museum)
      11 October 2017
    • Agnes Vokaer (Université Libre de Bruxelles)
      11-13 October 2017
    • Anne-Michèle Rasson-Seigne (Université François-Rabelais Tours)
      11-13 October 2017
    • Jacques Seigne (Université François-Rabelais Tours)
      11-13 October 2017
    • Helle Horsnæs (National Museum of Denmark)
      23-24 October 2017
    • Christoph Kilger (Uppsala University)
      23-25 October 2017
    • Martin Allen (Fitzwilliam Museum, University of Cambridge)
      23-25 October 2017
    • Silke Hahn (Goethe-Universität, Frankfurt am Main)
      23-25 October 2017
    • Svein Harald Gullbekk (Kulturhistorisk Museum, University of Oslo)
      23-25 October 2017
    • Mats Roslund (Lund University)
      7 November 2017
    • Eske Willerslev (Centre for Geogenetics, Natural History Museum of Denmark)
      15 November 2017
    • Alex Bayliss (Historic England)
      15-17 November 2017
    • Axel Christophersen (Norwegian University of Sciences and Technology/NTNU)
      15-17 November 2017
    • Ian Freestone (UCL)
      15-17 November 2017
    • Jessica Hendy (University of York)
      15-17 November 2017
    • Mikkel Winther Pedersen (Centre for Geogenetics, Natural History Museum of Denmark)
      15-17 November 2017
    • Steve Ashby (University of York)
      15-17 November 2017
    • Jan Kindberg (The Danish Institute in Rome)
      20-22 November 2017
    • Christian Isendahl (University of Gothenburg)
      28 November 2017
    • Tom Brughmans (University of Oxford)
    • 5-7 December 2017

                  2016

                  • Achim Lichtenberger (Ruhr-Universität Bochum)
                    18-20 January 2016
                  • Barbora Wouters (Vrije Universiteit Brussels)
                    18-20 January 2016
                  • Dries Tys (Vrije Universiteit Brussels)
                    18-20 January 2016
                  • Eivind Heldaas Seland (University of Bergen)
                    18-20 January 2016
                  • Jette Linaa (Moesgaard Museum)
                    18-20 January 2016
                  • Johan Linderholm (Umeå University)
                    18-20 January 2016
                  • Jörg Rüpke (Universität Erfurt)
                    18-20 January 2016
                  • Karen Milek (University of Aberdeen)
                    18-20 January 2016
                  • Kirstine Haase (Odense City Museums)
                    18-20 January 2016
                  • Mateusz Bogucki (Polish Academy of Sciences)
                    18-20 January 2016
                  • Michael Smith (Arizona State University)
                    18-20 January 2016
                  • Paul Sinclair (Uppsala University)
                    18-20 January 2016
                  • Pieterjan Deckers (Vrije Universiteit Brussels)
                    18-20 January 2016
                  • Sauro Gelichi (Ca' Foscari University of Venice)
                    18-20 January 2016
                  • Sven Kalmring (Centre for Baltic and Scandinavian Archaeology)
                    18-20 January 2016
                  • Tim Skuldbøl (University of Copenhagen)
                    18-20 January 2016
                  • Volker Hilberg (Stiftung Schleswig-Holsteinische Landesmuseum)
                    18-20 January 2016
                  • Arne Anderson Stamnes (The NTNU University Museum)
                    21 January 2016
                  • Duncan Keenan-Jones (University of Glasgow)
                    21 January 2016
                  • Federica Sulas (Istituto di Storia dell'Europa Mediterranea CNR/National Research Council, Cagliari)
                    21 January 2016
                  • Joakim Kjellberg (Uppsala University)
                    21 January 2016
                  • Ny Björn Gustafsson (Roma Project, Gotland)
                    21 January 2016
                  • Pieterjan Deckers (Vrije Universiteit Brussels)
                    21 January 2016
                  • Stefan Smith (The British Institute in Amman)
                    21 January 2016
                  • Dirk Rieger (Hansestadt Lübeck)
                    22-24 February 2016
                  • Georg Kalaitzoglou (Ruhr-Universität Bochum)
                    1-4 March 2016
                  • Steve Ashby (University of York)
                    7-9 March 2016
                  • Stephanie Wynne-Jones (University of York)
                    29-30 March 2016
                  • Matthew Collins (University of York)
                    31 March 2016
                  • Alain Schnapp (Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne)
                    1 April-30 June 2016 (UrbNet Visiting Professorship)
                  • Jessica van 't Westeinde (Durham University)
                    4 April 2016
                  • Helen Ackers (University of Oxford)
                    4-7 April 2016
                  • Benjamin Sippel (Universität Erfurt)
                    4-6 April 2016
                  • Georgia Petridou (Universität Erfurt)
                    4-7 April 2016
                  • Emiliano Urciuoli (Universität Erfurt)
                    4-7 April 2016
                  • Valentino Gasparini (Universität Erfurt)
                    4-7 April 2016
                  • Maik Patzelt (Universität Erfurt)
                    4-7 April 2016
                  • Katharina Rieger (Universität Erfurt)
                    4-7 April 2016
                  • Richard Gordon (Universität Erfurt)
                    4-7 April 2016
                  • Janico Albrecht (Universität Erfurt)
                    4-8 April 2016
                  • Jörg Rüpke (Universität Erfurt)
                    4-8 April 2016
                  • Christopher Hallett (UC Berkeley)
                    6 April 2016
                  • Françoise van Haeperen (Université Catholique de Louvain)
                    6 April 2016
                  • Jesper Majbom Madsen (University of Southern Denmark)
                    6 April 2016
                  • Karl Galinsky (University of Texas at Austin)
                    6 April 2016
                  • Roberta Geremina (Instituto di Archaeologia e Storia dell'Arte)
                    6 April 2016
                  • Stephanie Wynne-Jones (University of York)
                    11-12 April 2016
                  • Anne Haour (University of East Anglia)
                    25-27 April 2016
                  • Günther Schörner (Universität Wien)
                    10 May 2016
                  • Eberhard Sauer (University of Edinburgh)
                    17 May 2016
                  • Achim Lichtenberger (Ruhr-Universität Bochum)
                    13 June 2016
                  • Georg Kalaitzoglou (Ruhr-Universität Bochum)
                    13 June 2016
                  • Basem al-Mahamid (Department of Antiquities of Jordan)
                    13 June 2016
                  • Jessica van 't Westeinde  (Durham University)
                    13 June 2016
                  • Laurent Tholbecq (Université Libre de Bruxelles)
                    13-14 June 2016
                  • Anna Tjellden (Moesgaard Museum)
                    15 June 2016
                  • Leif Erik Vaag (Aarhus University Press
                    15 June 2016
                  • Steffen Terp Laursen (Moesgaard Museum)
                    15 June 2016
                  • Stephanie Wynne-Jones (University of York)
                    15-16 June 2016
                  • Barbora Wouters (Vrije Universiteit Brussels)
                    20-22 June 2016
                  • Pieterjan Deckers (Vrije Universiteit Brussels)
                    20-22 June 2016
                  • Ioanna Alexaki (Aalborg University)
                    1 September-10 December 2016 (Student internship)
                  • Lina Diers (Universität Wien) (Visiting PhD student)
                    12 September-16 December 2016
                  • Dagfinn Skre (Museum of Cultural History, Norway)
                    13 September 2016
                  • James Barrett (University of Cambridge)
                    19-21 September 2016
                  • Lars Holger Pilø (Kulturarv, Oppland Fylkeskommune, Norway)
                    20-21 September 2016
                  • Julia Steding (Universität zu Köln)
                    20-23 September 2016
                  • Agnes Henning (Humboldt-Universität zu Berlin)
                    2-4 October 2016
                  • Andrea Raat (Ludwig-Maximilians-Universität München)
                    2-4 October 2016
                  • Annika Backe-Dahmen (MünzenWoche)
                    2-4 October 2016
                  • Eleonora Cussini (Ca' Foscari University of Venice)
                    2-4 October 2016
                  • Mary T. Boatwright (Duke University)
                    2-4 October 2016
                  • Dirk Rieger (Hansestadt Lübeck)
                    11-12 October 2016
                  • Achim Lichtenberger (West. Wilhelms-Universität Münster)
                    12 October 2016
                  • Alexandra Uscatescu (Universidad Complutense Madrid)
                    12 October 2016
                  • Anne-Michelle Rasson-Seigne (Université Francois-Rabelais Tours)
                    12 October 2016
                  • Daniela Baldoni (Italian Arch. Mission at Jerash)
                    12 October 2016
                  • Dorothea Csitneki (Ruhr-Universität Bochum)
                    12 October 2016
                  • Georg Kalaitzoglou (Ruhr-Universität Bochum)
                    12 October 2016
                  • Jacques Seigne (Université Francois-Rabelais Tours)
                    12 October 2016
                  • Michael Prange (Deutches Bergbaumuseum Bochum)
                    12 October 2016
                  • Raffaela Pappalardo (Universitá di Napoli Federico II)
                    12 October 2016
                  • Allan Knudsen (Svendborg Museum)
                    13-14 October 2016
                  • Angela Huang (University of Copenhagen)
                    13-14 October 2016
                  • Annika Nordström (Uppsala University)
                    13-14 October 2016  
                  • Asger Nørlund Christensen (University of Southern Denmark)
                    13-14 October 2016
                  • Axel Christophersen (NTNU University Museum)
                    13-14 October 2016
                  • Jakob Parby (Museum of Copenhagen)
                    13-14 October 2016
                  • Carsten Jahnke (University of Copenhagen)
                    13-14 October 2016
                  • Christian Thomsen (University of Southern Denmark / Langelands Museum)
                    13-14 October 2016
                  • Christina Toreld (Nye Lödöse)
                    13-14 October 2016   
                  • Christina Rosén (Arkeologerna, Statens Historiska Museum)
                    13-14 October 2016
                  • Eva Trein Nielsen (Independent scholar)
                    13-14 October 2016
                  • Georg Haggrén (University of Helsinki)
                    13-14 October 2016
                  • Imelda Friden (Nye Lödöse)
                    13-14 October 2016
                  • Ivonne Dutra Leivas (Linnaeus University / Grasca)
                    13-14 October 2016
                  • Jakob Tue Christensen (Odense City Museum)
                    13-14 October 2016
                  • Jeanette Gustavsson (Rio Göteborg Natur- och kulturkooperativ)
                    13-14 October 2016
                  • Jesper Langkilde (Roskilde Museum)
                    13-14 October 2016
                  • Jette Linaa (Moesgaard Museum)
                    13-14 October 2016
                  • Kirsten Møller (University of Copenhagen)
                    13-14 October 2016
                  • Kristina Jonsson (Stiftelsen Kulturmiljövård)
                    13-14 October 2016   
                  • Mattias Öbrink (Arkeologerna, Statens Historiska Museum)
                    13-14 October 2016
                  • Joakim Kjellberg (Uppsala University)
                    13-14 October 2016
                  • Stefan Larsson (Arkeologerne, Statens Historiska Museum)
                    13-14 October 2016
                  • Gitte Hansen (University Museum of Bergen)
                    13-14 October 2016
                  • Svenja Weise (ADBOU, University of Southern Denmark)
                    13-14 October 2016
                  • Maija Ojala (University of Tampere)
                    13-14 October 2016
                  • Jesper Langkilde (Roskilde Museum)
                    13-14 October 2016
                  • Mads Runge (Odense City Museums)
                    13-14 October 2016  
                  • Max Pedersen (The Fisheries and Maritime Museum in Esbjerg)
                    13-14 October 2016
                  • Mats Anglert (Arkeologerna, Statens Historiska Museum)
                    13-14 October 2016
                  • Michael Manøe Bjerregaard (Odense City Museums)
                    13-14 October 2016
                  • Morten Ravn (Viking Ship Museum in Roskilde)
                    13-14 October 2016   
                  • Morten Søvsø (Museum of Southwest Jutland)
                    13-14 October 2016
                  • Richard Magito Bruun (Kulturgruppen för resandefolket)
                    13-14 October 2016   
                  • Stuart Whatley (Museum of Copenhagen)
                    13-14 October 2016
                  • Svenja Weise (ADBOU, University of Southern Denmark)
                    13-14 October 2016   
                  • Michael H. Gelting (The Danish National Archives)
                    13-14 October 2016
                  • Thomas Roland (Museum of Copenhagen)
                    13-14 October 2016
                  • Thomas Wallerström (NTNU, Trondheim)
                    13-14 October 2016   
                  • Torbjörn Brorsson (Ceramic Studies)
                    13-14 October 2016
                  • Tom Wenneberg (Gothenburg City Museum)
                    13-14 October 2016
                  • Veronica Forsblom Ljungdahl (Bohusläns Museum)
                    13-14 October 2016   
                  • Carl Knappett (University of Toronto)
                    31 October-2 November 2016
                  • Stephanie Wynne-Jones (University of York)
                    20-22 November 2016
                  • Constanze Höpken (Universität zu Köln)
                    20-23 November 2016
                  • Stefan Larsson (Arkeologerna, Statens Historiska Museum)
                    22-25 November 2016
                    Christina Rosén (Arkeologerna, Statens Historiska Museum)
                    22-25 November 2016
                  • Georg Kalaitzoglou (Ruhr-Universität Bochum)
                    22-25 November 2016
                  • Barbora Wouters (University of Aberdeen)
                    22-25 November 2016
                  • Christian Thomsen (University of Southern Denmark)
                    22-25 November 2016
                  • Annette Haug (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel)
                    29-30 November 2016

                  2015

                  • Ema Baužytė (Consortium of Univerisidade de Évora, Portugal; Aristotelios Panepistimio, Greece; Università di Sapienza, Italy)
                    6-12 September 2015
                  • Olav Gundersen (University of Tromsø)
                    8-12 September 2015
                  • Alix Thoeming (University of Sydney)
                    4-6 October 2015
                  • Georg Kalaitzoglou (Ruhr-Universität Bochum)
                    5-7 October 2015
                  • Paola Mior (University of Udine)
                    3-4 November 2015
                  • Ailsa Mainman (University of York)
                    17-19 November 2015
                  • Ian Simpson (Stirling University)
                    14-17 December 2015